HIGH PERFORMANCE HELMET & VISOR CLEANER // Grime-Away quickly and safely removes dirt, grime and oily residues from helmet and visor surfaces. The fully biodegradable formulation is fast drying and leaves a streak and smear-free finish.
- Fully biodegradable with recyclable packaging.
- Easy to use.
- Pocket size.
- Fast acting and drying.
- Removes dirt, grime and oily residue from any glass surface!
- Leaves a shiny, streak-free finish.
- INSTRUCTIONS FOR USE
- Apply to microfibre cloth or soft tissue and wipe across the surface.
- Allow to dry.
- For heavier dirt and grime, spray the surface with Grime-Away and allow to soak for a few minutes before wiping off.
- HEALTH & SAFETY
- Ingredients: <10% Propan-2-ol, Butoxyethanol, <1% Trisodium Nitrilotriacetate.
- Allergens: Contains 1,2-benzisothiazolin-3-one. May produce an allergic reaction.
- Keep out of reach of children. Store in a cool, dry place away from direct sunlight.
- Health & Safety Information: Causes serious eye irritation. Wash hands thoroughly after handling. Wear protective gloves/eye & face protection. IF IN EYES: rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses if present and easy to do. Continue rinsing. If eye irritation persists, seek medical attention.
(GOMX12)
| SKU | GOMX12 |
| Barcode # | 5060387460298 |
| Brand | Pro-GreenMX |
| Shipping Weight | 0.1500kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.120m |
| Shipping Cubic | 0.002160000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.