RK PRO CHAIN & SPROCKET KIT
The RK alloy racing sprockets are a perfect OEM Replacement, There New lightweight design combined with there hard-anodized finish is the perfect combination of looks and durability.
REAR SPROCKET FEATURES
- CNC Machined from 7075-T6 European Aircraft Grade Aluminium.
- Hard ANODIZED Finish in BLACK or TEAM COLOURS.
- New Lightweight Design for better Performance
- Perfect for Supercross, Motocross and Off-road bikes.
FRONT SPROCKET FEATURES
JT front sprockets are made using only the best available materials. Front sprockets are manufactured using high grade SCM415 Chromoly Steel. Every sprocket goes through many production stages including 10 individual quality control checks and needs to achieve the highest European quality standards before it is ready to leave the production facility and factory.
CHAIN FEATURES
- Sealed U Ring Chain
- The ideal choice for the serious racer
- A lightweight heavy-duty race chain with increased longevity due to the insertion of the ultra thin 'U' ring
- Allows extremely efficient power transfer with greatly improved heat resistance and anti-abrasion properties
- The lightest sealed MX chain available.
KIT INCLUDES
- 1x Steel Front Sprocket
- 1x Alloy Rear Sprocket
- 1x RK -U-Ring Race Chain
- 6x Sprocket Bolts & Nuts
(20-001-40K-c)
| SKU | 20-001-40K-c |
| Barcode # | 20-001-40K-c |
| Brand | RK |
| Shipping Weight | 3.1000kg |
| Shipping Width | 0.350m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.350m |
| Shipping Cubic | 0.008575000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.