RK FRONT SPROCKETS
RK Sprockets are manufactured using the latest industry-leading Japanese technology. RK Sprockets are used by world-leading motorcycle manufacturers and race teams. RK has a range of both steel and lightweight alloy sprockets.
FEATURES
- Advanced heat treatment
- Front sprocket manufactured using SCM-415 Alloy Steel
- Precision machining for enhanced power delivery and efficiency
- Shot peened hardened surface
- Special carburizing heat treatment for hardened teeth and maximum durability
Please note: Image for reference only product vary slightly for size & fitment
(31-KCE-12-c)
| SKU | 31-KCE-12-c |
| Barcode # | 31-KCE-12-c |
| Brand | RK |
| Shipping Weight | 0.2400kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.120m |
| Shipping Cubic | 0.000049000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.