ROK Straps Adjustable 60" Motorcycle Twin Pack
Made from natural rubber with a UV stabilised sheath, ROK Straps Motorcycle Adjustable Stretch Straps are designed to prevent your load from shifting! Featuring an adjustable length, easy to use strong, secure buckles for quick connections (no velcro), and webbing loops on each end as mounting points, ROK Straps are the ultimate in motorcycle cargo straps.
FEATURES
- Pack of 2 units
- 25mm flat shock cord with looped end
- Adjustable in length 450mm to 1500mm (18 to 60). Confidently secure up to 45kg in all weather conditions.
- Fastex buckle
- A shorter lighter version of the motorcycle strap with the same benefits.
- No steel hooks. Just buckle up, tighten and go.
- Rot proof and UV resistant durability.
- Double stitched for greater strength.
- Roll resistant flat design is stronger and safer.
- Unique profile, solid natural rubber core minimises recoil ensuring you won't hurt you, your cargo or your bike.
How to Use:
- Loop the stretch sewn end around a secure point & back onto itself
- Loop the webbing sewn end around a secure point & back onto itself
- Connect the two ends across the load, and
- Set the tension via the adjustable FASTEX buckle
(ROK-00025)
| SKU | ROK-00025 |
| Barcode # | 642611000255 |
| Brand | ROK Straps |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.120m |
| Shipping Cubic | 0.001850000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.