ROXspeedFX Pivoting Bar Risers
Standard risers work great if all you need is a higher hand perch, but they dont let you adjust the fore/aft position of the bars. What makes ROX pivoting risers unique is their multi-dimensional adjustabilityyou can elevate the bar and change the reach.
ROXspeedFX is a premium brand dedicated to providing top-quality performance parts and accessories for your ride. Whether you're tearing up the trails on your ride or carving up the roads, ROXspeedFX has the products you need to take your ride to the next level. ROXspeedFX is committed to engineering products that enhance your ride experience. Their products are built to withstand the toughest conditions and deliver reliable performance every time you hit the throttle.
FEATURES
- 1 3/4" (44.5mm) center-to-center rise
- 1 1/8" mounting stem
- Accepts 1 1/8" handlebar
- Pivots backward/forward based on rider preference
- Lifetime warranty
- Made in the USA
- Always check and confirm that your machine has adequate cable and brake line length before installing risers! Check the attached PDF to find guide for a variety of motorcycles.
(3R-P2PPL)
| SKU | 3R-P2PPL |
| Barcode # | 3907057979 |
| Brand | ROXspeedFX |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.290m |
| Shipping Cubic | 0.002175000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.