ROXspeedFX 7/8" & 1 1/8" Fat Bar Elite Black Anodised Pivoting Anti-Vibration Bar Risers
ROXspeedFX Pivoting Anti-Vibration Bar Risers
Standard risers work great if all you need is a higher hand perch, but they dont let you adjust the fore/aft position of the bars. What makes ROX pivoting risers unique is their multi-dimensional adjustabilityyou can elevate the bar and change the reach.
ROXspeedFX is a premium brand dedicated to providing top-quality performance parts and accessories for your ride. Whether you're tearing up the trails on your ride or carving up the roads, ROXspeedFX has the products you need to take your ride to the next level. ROXspeedFX is committed to engineering products that enhance your ride experience. Their products are built to withstand the toughest conditions and deliver reliable performance every time you hit the throttle.
FEATURES
- 2" of rise (51mm)
- 7/8" mounting stem
- Can accept a 7/8" OR 1 1/8" Handlebar (22mm or 28mm) with the use of removable reducers at the top.
- Pivots forward or backward depending on rider preference
- Designed to reduce bar vibration and decrease hand tingling/numbness on longer rides.
- Lifetime Warranty
- Made in the USA
- Always check and confirm that your machine has adequate cable and brake line length before installing risers! Check the attached PDF to find guide for a variety of motorcycles.
Note: Your OEM bar must have at least 1" of space BELOW the bar where it currently clamps in order to accommodate the bolt that runs through the body of these Anti-Vibe risers. If your machine doesnt have 1" of space below where the bar currently clamps then these risers will not mount correctly. Rox risers are NOT designed to be used with clip-on style handlebars!
(1R-AV2SEK)
| SKU | 1R-AV2SEK |
| Barcode # | 5196599175 |
| Brand | ROXspeedFX |
| Shipping Weight | 0.5500kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.002100000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.