Race Performance Motorcycle Filters are designed to perform in your motorcycle to ensure maximum engine protection. All filters are 100% leak tested on the production line to ensure reliable performance and assurance. RP Filters are built with heavy-duty base plates to ensure a higher burst pressure and silicone anti-drain back valves to ensure consistent performance and a reliable supply of oil to your motorcycle engine for cold starts.
FEATURES
- RP Filters also come with a 17mm removal nut to allow for easy removal for those hard to get at filters on some models.
- Our media is compatible with all oil types including the most advanced synthetic oils and all seals are pre-lubed to ensure easy and accurate fitment.
- RP Filters has long worked with race teams in Australia, including Penrite-Pirelli CRF Honda Racing to help develop a reliable and high-performance filter.
(RP164)
| SKU | RP164 |
| Barcode # | 9338788000358 |
| Brand | RP Filters |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000125000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.