Racetech Revolution Plastics Kit
All new concept, Racetech Revolution plastic kit for the Tenerè 700. Re-designed plastic kit made with flexible, anti-scratch, glossy and eco-friendly polypropylene will give this iconic adventure bike a complete facelift dedicated to use and abuse.
When it comes time to replace the OEM plastics kit on your dirt bike, Racetech offers a massive range of plastic kits to make the job easy. Their large range of Italian manufactured plastics kits are available to suit most makes and models of enduro and motocross machines
Racetech plastic kits are made from UV resistant polypropylene and injection moulded in premium quality technopolymers. Available in Manufacturers colours.
FEATURES
- Injection moulded in premium quality technopolymers
- Made from high-quality polypropylene plastics
- Fade-resistant to UV rays
- Made in Italy
- Uses OEM hardware
KIT INCLUDES
- 2x shrouds
- 1x gas tank cover
- 2x central side panels
- 2x rear number plate side panels
- 1x rear fender
Please Note: These kits do not fit with Acerbis fuel tanks.
(R-KITT70-BN0-024)
| SKU | R-KITT70-BN0-024 |
| Barcode # | 8050506078074 |
| Brand | Racetech |
| Shipping Weight | 3.5300kg |
| Shipping Width | 0.410m |
| Shipping Height | 0.220m |
| Shipping Length | 0.800m |
| Shipping Cubic | 0.072160000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.