The handlebar clamping services are accurately machined. This ensures a perfect fit between the handlebar and the clamp which reduces possible movement with an anodized finish to prevent any corrosion. The clamps are CNC Machined using a high strength 6082 T6 aluminium alloy. The bolts are CNC machined from nickel-chromium-molybdenum 817M40 steel for maximised strength and feel
36TECH is a new handlebar standard developed by Renthal to push the boundaries of handlebar technology. It uses a 36mm clamping diameter.
- 36Tech bar mounts are designed to be used in conjunction with Fatbar®36 handlebars to create the ultimate rider control
(CL061)
| SKU | CL061 |
| Barcode # | 765442159159 |
| Brand | Renthal |
| Shipping Weight | 0.3500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.001200000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.