ROCKY CREEK DESIGNS MOTOPLUG MERIT POWER SOCKET
Comes with a 1.5m long power lead with Battery Circles and Blade Connectors. To install, attach the power lead to your battery, Red to (+) and Black to (-). Next attach the Red wire (+) to the pin closest to the centre of the socket and the Black wire (-) to the pin closest to the edge of the socket (see picture). The socket will handle 12V/120W.
Please note: BEFORE DRILLING ANY HOLES ensure there is enough space behind the installation point to accommodate the body of the socket.
(RCPA014)
| SKU | RCPA014 |
| Model # | RCPA014 |
| Barcode # | 9338328000800 |
| Brand | Rocky Creek Designs |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.100m |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.