ROCKY CREEK DESIGNS MOTOPRESSOR 500A JUMP STARTER KIT
An important piece of emergency kit, it can start motorcycles, watercraft, ATV/UTV and petrol car engines up to 5.0L.
In addition, it can charge your phone or tablet, providing essential functionality when you need it most. The complete kit weighs 715g and packs neatly into a carry case (184x140x70mm). Boasting a battery capacity of 10,000mAh and a starting current of 500A, this jump starter pack is the perfect tool for any road-trip.
This premium jump starter pack offers power anywhere, anytime, ensuring that you are never left stranded.
(HL4888)
| SKU | HL4888 |
| Model # | HL4888 |
| Barcode # | 9338328000459 |
| Brand | Rocky Creek Designs |
| Shipping Weight | 0.7150kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.140m |
| Shipping Length | 0.140m |
| Shipping Cubic | 0.003194000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.