ROCKY CREEK DESIGNS TENERE 700 SCREEN ADJUSTER KIT
This stainless steel kit will give you 80mm of adjustment over the stock screen. In the raised position, the difference in ride comfort is remarkable. Wind noise reduction is very noticeable and airflow underneath your screen reduced the vacuum effect, creating smoother airflow and reducing turbulence. In the lowered position, the screen sits at the same height as stock.
To adjust the screen, loosen the thumb nuts, slide into position and re-tighten the thumb nuts, no tools required.
We are proud to say that is product is MADE IN AUSTRALIA by a 100% Australian owned business.
(HL4567)
| SKU | HL4567 |
| Barcode # | 9338328001012 |
| Brand | Rocky Creek Designs |
| Shipping Weight | 0.1500kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000717000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.