- SBS brake pads feature asbestos-free brakes using patented Unified Composite Technology (UCT)
- UCT technology completely blends all brake pad materials into a balanced, unified pad
- This balance ensures no hot spots, glazing, premature fading or excessive rotor wear
- The result is powerful, fade-free braking performance, even in extreme conditions
STREET CERAMIC PADS
- Designed for flawless performance on all street bikes NOT factory-equipped with sintered metal pads
- Provide strong stopping power no matter what the conditions
- Street Ceramic pads can replace sintered pads; however, STREETexcel sintered pads are recommended for those applications
(SB648HF)
| SKU | SB648HF |
| Barcode # | 5703858105082 |
| Brand | SBS |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.001125000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.