Ideal for off-road riding.
The extension has a black anodised surface and a stainless steel step plate.
It attaches to the original brake pedal and features an adjustable step to compensate for the rider's changed foot angle when riding in the standing position. The step can be adjusted to 22 or 27mm higher than the pedal surface. The ridged surface offers improved grip when the brake pedal surface is dirty or wet.
Features
- Made from milled aluminium and stainless steel
- Suface anodized
- Colour: Black / Silver
- Weight: 0.2KG
(SW-FBE1384910000-B)
| SKU | SW-FBE1384910000-B |
| Model # | FBE.13.849.10000/B |
| Barcode # | SW-FBE1384910000-B |
| Brand | SW-Motech |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000718000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.