SW MOTECH ENGINE GUARD
The SW-MOTECH engine guard is made of 4-millimetre-thick aluminium designed this guard is designed to shield the vulnerable components of your bike. Additional protection against rocks and contact with the ground for the engine: the high-quality, aluminium alloy engine guard shows what it's capable of off the street, but provides extra safety and an individualized look on the streets, too. State-of-the-art production gives these bike-specific protectors a secure fit. The installation on frame mounting points lends additional stability and allows for easy installation.
FEATURES
- Underbody protection from rock chips and collision
- Offer more protection through secure and stable attachment points
- Reliable and easy installation on original attachment points, modifications to the motorcycle are not required
- Bike-specific development for perfect fit
- Mounting material included in delivery
- Durable design made of high-quality aluminium alloy
What's Included:
- 1 x Engine guard
- Mounting instructions
- Mounting material
(MSS.07.897.10001-S)
| SKU | MSS.07.897.10001-S |
| Barcode # | 4052572178638 |
| Brand | SW-Motech |
| Shipping Weight | 4.4700kg |
| Shipping Width | 0.340m |
| Shipping Height | 0.160m |
| Shipping Length | 0.740m |
| Shipping Cubic | 0.040256000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.