Extension for side stand foot
This durable foot extension has a large contact surface for enhanced stability, even on uneven ground and soft soil. When developing new products, our priorities are a precision fit and easy use during everyday riding. The profiled top of the foot extension makes it easy to fold out the stand - even with heavy boots.
The best fit and more secure grip, guaranteed: the anodized aluminium alloy side stand and stainless steel mounting bracket are CNC-milled.
FEATURES
- Side stand foot with doubled contact surface (bike specific)
- For secure positioning on soft or uneven ground
- Bike-specific development for best fit
- Simple mounting onto the original side stand using three screws
- High-quality workmanship: CNC-milled, made of anodized aluminium alloy and corrosion-resistant stainless steel
- Total Weight: appr. 0,1 kg/appr. 0.2 lb
What's included:
- 1 x Extension for side stand foot
- Mounting instructions
- Mounting material
(STS.07.102.10000-S)
| SKU | STS.07.102.10000-S |
| Barcode # | 4052572013083 |
| Brand | SW-Motech |
| Shipping Weight | 0.2670kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Shipping Cubic | 0.001120000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.