SW-Motech Centerstand
SW-MOTECH manufactures the centerstand suitable for the Suzuki V-Strom 800DE.
The indestructible, yet lightweight steel tube construction offers the best angle and ground clearance, makes it easy to jack up and provides stability - whether it's during maintenance or on the road. In most cases, you will no longer need to buy an additional swing arm stand. During long downtimes in the winter months, the centerstand helps take the load off your tires.
FEATURES
- Stands securely when traveling with lots of luggage and during maintenance
- Bike-specific design for easy mounting and high cornering clearance
- Easy to lift up the motorcycle
- Outrigger for optimal leverage
- Best corrosion resistance due to sand blasting and powder coating of the surface
- Made of robust steel
KIT INCLUDES
- 1 x Centerstand
- Mounting instructions
- Mounting material
SPECIFICATIONS
- Material: Steel
- Surface: powder coated
- Colour: black
- Total Weight: appr. 3.5 Kg
(SW-HPS0584510001-B)
| SKU | SW-HPS0584510001-B |
| Barcode # | SW-HPS0584510001-B |
| Brand | SW-Motech |
| Shipping Weight | 3.1730kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.470m |
| Shipping Cubic | 0.021150000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.