SW-Motech Suzuki DL1000 V-Strom 14-19 DL1050 V-Strom 20-25 Black Motorcycle Centre Stand
$469.00
In Stock
SW MOTECH CENTERSTAND
The indestructible, yet lightweight steel tube construction offers the best angle and ground clearance, makes it easy to jack up and provides stability - whether it's during maintenance or on the road. In most cases, you will no longer need to buy an additional swing arm stand. During long downtimes in the winter months, the centre stand helps take the load off your tires.
FEATURES
- Stands securely when travelling with lots of luggage and during maintenance
- Bike-specific design for easy mounting and high cornering clearance
- Easy to lift up the motorcycle
- Outrigger for optimal leverage
- Best corrosion resistance due to sandblasting and powder coating of the surface
- Made of robust steel
- Total Weight: appr. 3,2 kg/appr. 7.0 lb
What's Included:
- 1 x Centerstand
- Mounting instructions
- Mounting material
(HPS.05.440.10000-B)
| SKU | HPS.05.440.10000-B |
| Barcode # | 4052572027585 |
| Brand | SW-Motech |
| Shipping Weight | 2.3730kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.470m |
| Shipping Cubic | 0.021150000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.