The Big River Dry Bags are a durable, strong and abrasion resistant option that uses a 420D nylon fabric with a TPU lamination.
A white interior laminate affords greater visibility, and hypalon lash loops allow secure stacking or attachment to watercraft, motorcycles and other equipment. The hypalon roll-top closure doesn't wick water, and the Field Repair Buckles can be replaced in seconds with just a Philips screwdriver.
Features
- TPU laminated fabric with 10,000 mm hydrostatic head
- Super strong and abrasion-resistant 420D Nylon fabric
- Waterproof, double-stitched, reinforced, tape sealed seams
- Waterproof hypalon roll-top closure does not wick moisture
- Oval base resists rolling - stays where you put it
- Features the patent-pending, 3/4 inch (20mm) Field Repair Buckle with stainless steel pins
(ASG012041-051610)
| SKU | ASG012041-051610 |
| Model # | ASG012041-051610 |
| Barcode # | 9327868148431 |
| Brand | Sea To Summit |
| Shipping Weight | 0.1280kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.120m |
| Shipping Cubic | 0.001966000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.