Seat Concepts BMW R1250GS 19-23 Comfort Tall Carbon Vinyl Sides/Black Gripper Top/Black Stitching Complete Seat
Seat Concepts proprietary formula provides a more plush and active ride, while still offering the necessary amount of support.
Their unique comfort shape maintains a similar contour to stock at the front of the seat so the rider’s legs are not spread farther apart, but tapers out towards the mid-point to distribute rider weight over a greater area.
This TALL version of the Adventure seat is 32mm (1.25") TALLER and the seating position is leveled front to rear to address the slope into tank issue that the stock seat has. This shape provides greater enjoyment and increased range on a long commute, or adventure ride! In general, this seat is designed for taller riders for better ergonomics.
- This model is 32mm (1.25") TALLER than the stock R1200GSA Adventure Seat
Rear kit
The rear foam and cover kit is made from the same High-quality foam as the front seat and has a slightly wider and more dished out shape. Additionally, the front of the platform has been built up slightly to help keep the passenger from sliding into the rider.
Rear covers for OEM seat
We offer a matching rear cover for your OEM rear seat. Just remove the old cover and install this cover for a matching set.
Important Information
Available as a Foam and Cover Kit for the OEM pan or Complete Seat. The Foam & Cover Kit DOES NOT include the pan . The Complete Seat comes with an aftermarket pan with the foam and cover kit assembled, ready to ride. The rear seat comes as a Cover Only or Foam & Cover Kit. The rear seat DOES NOT come with a pan.
(14-1258-30-1000)
| SKU | 14-1258-30-1000 |
| Model # | 14-010-0047 |
| Barcode # | 14-1258-30-1000 |
| Brand | Seat Concepts |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.008884000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.