Seat Concepts seats are constructed using a foam material that is a much higher quality than OEM seat foam.
Their proprietary formula provides a more plush and active ride, while still offering the necessary amount of support. Their unique comfort shape maintains a similar contour to stock at the front of the seat so the rider's legs are not spread farther apart, but tapers out towards the mid-point to distribute rider weight over a greater area.
These features combine to offer a custom seat feel, and provide greater enjoyment and increased range on a long commute, or Dual-Sport ride!
- Width: 257mm (10 1/8")
- Height: Same as OEM
Note:
This is only available as a Complete Seat due to the stock pans being very brittle.
(28-2691-30-29110)
| SKU | 28-2691-30-29110 |
| Model # | 28-034-0026 |
| Barcode # | 28-2691-30-29110 |
| Brand | Seat Concepts |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.008884000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.