Seat Concepts Yamaha Tenere 700 19-24 Comfort Low Carbon Vinyl Sides/Black Gripper Top/Black Stitching Complete Seat
$822.95
In Stock
With this seat having so little foam to be able to make it a low, there is a sacrifice in comfort.
The T700 comfort low seat provides you with 7/8" of drop compared to the OEM seat for increased reach to the ground.
- Width: 267mm (10.5")
- Height: 22mm (7/8") Lower than stock.
Please Note: This seat does NOT fit the World Raid
(42-1700210-22-1000)
| SKU | 42-1700210-22-1000 |
| Model # | 42-034-0052 |
| Barcode # | 42-1700210-22-1000 |
| Brand | Seat Concepts |
| Shipping Weight | 3.5000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.008884000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.