Steg Pegz are a revolutionary concept which allows you to grip and control with your legs not just your arms. Steg Pegz have been specifically designed for whooped-out Sand, Rough Tracks or Trails by 2009 Australian State QLD Motocross champion Stephen 'Stegz' Smith.
The DESERT KING Steg Pegz are an ultra heavy duty upgraded version designed for the hardcore desert/offroad rider.
FEATURES
- 5mm thick 5083-grade aluminium plate (standard is 3mm)
- 40mm rubber protrusion for serious grip
- 50mm rubber adjustability (forwards and backwards)
BENEFITS
- Greatly reduced arm pump and fatigue
- Grip and control with your legs effortlessly
- Shave seconds off your lap times
- Make the gnarliest tracks seem easy!
- Create a seat bounce effect when jumping standing up
- Hammer terrain faster than ever thought before
- Increase rear wheel traction while standing under acceleration
- LIGHT WEIGHT, ADJUSTABLE & QUICK AND EASY TO FIT
Note: Image for reference only product may vary slightly for fitment
(SP63HD)
| SKU | SP63HD |
| Barcode # | 1114952707 |
| Brand | Steg Pegz |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.180m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.001800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.