SUPERSPROX STEEL CHAIN & SPROCKET KITS
Supersprox/EK Chain and sprocket kits are a great way to grab everything you need in one kit.
Supersprox has been supplying the highest quality sprockets since 1959 and has grown to be one of the largest sprocket manufacturers in the world. Founder Roger Maughfling, who was extremely passionate about motorcycles, began producing sprockets as supply was lacking for the makes and models he needed. Over the years Supersprox has been set as the industry standard.
SPROCKET FEATURES
- C-45 high-quality steel
- Long-life, anti-corrosion silver finish
- Carbide cut, CNC machined teeth
- Exceeds OEM specifications
- One of the light steel sprockets on the market
All EK Chains motocross chains utilize our CRH pin treatment which provides an extremely hard outside coating and softer inside to increase strength and reduce chain wear. Exclusive to EK Chains, the Chromium Carbide pin surface coating also offers superior impact and shock absorption while reducing oxidation caused by natural elements.
Includes
- 1x Front Sprocket
- 1x Rear Sprocket
- 1 EK Chain
(12-160-112)
| SKU | 12-160-112 |
| Barcode # | 1495612395 |
| Brand | Supersprox |
| Shipping Weight | 3.1000kg |
| Shipping Width | 0.320m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.320m |
| Shipping Cubic | 0.005120000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.