The Vapor Speedometer/Tachometer is a popular choice for both on and off-road enthusiasts. Replace your factory gauge or add the Vapor Gauge to your custom bike build.
The main features include a large RPM graph and speed readout, with much more data built-in. At the top, programmable LED lights blink when its time to shift gears or during an over-temp event.
Vapor can replace an entire instrument cluster on your dashboard. Vapor displays speed, tach, engine temperature, ambient temperature, resettable distance, clock, ride time, and odometer. Maximum values are displayed for temperature, speed, and RPM (reset trip data to start fresh max values.) Use the built-in stopwatch for race training, or resettable trip distance for enduro courses.
Screen 1
- Speed
- Tachometer Bar Graph
- Trip Distance Clock
- Ambient Air Temperature
- Engine Temperature
Screen 2
- Speed
- Tachometer Bar Graph
- Numerical RPM
- Engine temperature
- Stopwatch
- Ride time
Screen 3
- Max speed
- Max engine temperature
- Max RPM
- Accumulated ride time (total hours)
- Odometer
Kit Contents:
- 25mm Water Sensor: 7500-3076
- M6x1 Screw Temp Sensor: V300-003
- Magnet Kit: 704-01
- Wheel Sensor: 704-06
- Mounting: 9000-1000
- Power Lead: 9000-1011
- Ignition Sensor: 9000-1021
(752-113)
| SKU | 752-113 |
| Barcode # | 287521302336 |
| Brand | Trail Tech |
| Shipping Weight | 0.4500kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.001875000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.