Vapor Digital Gauge Kit is carefully crafted and constructed for the off-road or on-road enthusiast from a combined effort of experts in software, electrical and mechanical design. Vapor's large digital tachometer bar graph is easy to read and understand. This digital gauge has many other useful features including speed, engine temperature, adjustable distance, stopwatch and odometer. Vapor also features two LED indicators for customizable shift indicators and engine temperature warning.
- Speedometer
- Real-time RPM bar graph Tachometer
- Records ambient and engine temperatures
- Permanent Odometer
- Clock records ride time and is also a stop watch
- Bright white backlit LCD screen
- Will include mounting hardware, speed sensor, magnet kit & temperature sensor
Protected by US Patent
Patent No. 8,708,205
(752-119)
| SKU | 752-119 |
| Barcode # | 287521303326 |
| Brand | Trail Tech |
| Shipping Weight | 0.4500kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.001875000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.