TWIN AIR RADE GARAGE AIR BOX AIR FILTER
Twin Air Filter's design, high-quality materials and superior construction deliver unbeatable performance and protection - and make Twin Air Filters the hands-down choice of more World & National Champions than all other filters combined.
FOR 2022-ON RADE GARAGE AIRBOX ONLY
FEATURES
- Coarse open-pore foam catches airborne dirt, grime and sand.
- Thick, flat foam, greaseless sealing ring ensures maximum contact with your airbox, while acting as a breathable gasket for increased air passage.
- Fine open-pore inner foam acts as a second filter to trap the smallest particles while ensuring maximum air passage.
- Fused outer and inner elements prevent dirt and grime from being lodged between layers, unlike Twin Air, this can be a problem with inferior two-piece designs. Trapped particles can restrict airflow. And if dirt works it's way into your engine, a pinhead-sized granule will gouge your cylinder, piston and rings like a bullet.
- Exclusively formulated adhesive ensures glue seams will not break down.
- Twin Air filters are designed to increase airflow while ensuring the highest level of protection from dirt/dust.
Note: Image for reference only product may vary slightly for fitment
(TA158423)
| SKU | TA158423 |
| Barcode # | TA158423 |
| Brand | Twin Air |
| Shipping Weight | 0.0400kg |
| Shipping Width | 0.180m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.002520000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.