The Airbox Cover prevents water and cleansers from entering your intake when cleaning the airbox. Airbox Covers are manufactured from tough, durable ABS plastic. A rubber sealing ring is provided to insure a perfect, leak-free fit. To use, simply remove your air filter from the airbox and install the Airbox Cover with the provided mounting screw.
Please note image is for reference only; correct part will be supplied for required bike models.
(160059)
| SKU | 160059 |
| Barcode # | 8720239725872 |
| Brand | Twin Air |
| Shipping Weight | 0.3500kg |
| Shipping Width | 0.160m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.240m |
| Shipping Cubic | 0.001920000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.