18"/19" Vee Rubber rim tape.
Rim tape is used primarily on wire wheels, to protect the tube from sharp edges on the spoke nipples. Quality rim tapes are easily accessible and very affordable, so when you're installing new tires also order new rim tape.
28mm wide
(73-RIM-19)
| SKU | 73-RIM-19 |
| Barcode # | 0074389447 |
| Brand | Vee Rubber |
| Shipping Weight | 0.1500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.120m |
| Shipping Cubic | 0.000840000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.