VEE RUBBER VEEMOTO VRM-474 ADVENTURE TYRE
- 40% on-road and 60% off-road DOT Adventure tires
- Exceptional stability on sand, gravel and light mud environments
- Remarkable wet or dry traction on pavement
- Self-cleaning design guarantees enhanced grip
- High load ratings for the additional Adventure loads
- Tubeless Type
- Suitable for 650cc to 1200cc dual sport and Adventure motorcycles
- Road Legal
- VRM-401 has been superseded by VRM-474
Note: Image for reference only product may vary slightly for size
(71-401-01)
| SKU | 71-401-01 |
| Model # | 71-401-01 |
| Barcode # | 848712015574 |
| Brand | Vee Rubber |
| Shipping Weight | 5.5000kg |
| Shipping Width | 0.380m |
| Shipping Height | 0.380m |
| Shipping Length | 0.380m |
| Shipping Cubic | 0.058560000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.