ALPINESTARS TECH 7 ENDURO DRYSTAR BOOTS
This Tech 7 Enduro boot features a waterproof Drystar¨ membrane for proven weather performance and breathability and a specifically engineered, compound sole to provide Enduro riders superior durability, grip, feel, and levels of structural rigidity. This CE-certified boot promotes core stability and flex via a biomechanical pivot while offering excellent ankle protection. The boot chassis has been designed to give a complete feel and optimized interaction with bike controls, while the innovative buckle system allows easy, precise closure.
FEATURES
- Waterproof Drystar¨ membrane for proven wet-weather performance and breathability
- Lightweight, abrasion-resistant microfiber upper with PU reinforcement for durability and weight savings
- TPU shin plate with reinforced hook-and-loop closure for a secure, adjustable fit
- Enduro-specific sole provides durability, grip, feel, and structural support
- Wide entry with TPR flap and adjustable closure for a broad calf fit range
- One-piece TPU medial panel with honeycomb texture for grip, heat, and abrasion resistance
- Rear calf support with TPU sliding blade system to reduce friction
- Accordion flex zones at instep and Achilles for control and comfort
- TPU lower shell with metal shank and toe reinforcement for impact protection
- Extended microfiber gaiter keeps out water and dirt
- New buckle system with self-aligning polymer/aluminum buckles for a secure fit (all replaceable)
- Drystar¨ membrane integrated into the chassis for full waterproofing
- Soft polyfoam around ankle and collar for comfort and impact absorption
- Removable anatomic footbed
- High-grip, dual-compound rubber sole (replaceable with footpeg)
- CE-certified to EN 13634:2017 safety standard
- TPU lateral ankle protection links upper and lower boot for biomechanical support
(AS2010526001008-c)
| SKU | AS2010526001008-c |
| Barcode # | AS2010526001008-c |
| Brand | Alpinestars |
| Shipping Weight | 4.2000kg |
| Shipping Width | 0.350m |
| Shipping Height | 0.130m |
| Shipping Length | 0.550m |
| Shipping Cubic | 0.025025000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.