Fox Lumbar 5L Hydration Pack
Driven by the idea of elevating athletic performance through progressive innovation, everything Fox develops is done with the rider in mind. No matter the terrain, condition, or environment, Fox designs and engineers their gear with the goal of making every ride a great one.
You dont always want to carry everything with youthats where the Utility Lumbar Hydration Pack comes in. Comfortable and non-intrusive, this pack gives you a hydration and storage solution that can be carried low on your back and without putting weight on your shoulders.
With its five-liter capacity and two-liter HydraPak for an instant hit of liquid, this low-profile lumbar pack is constructed from durable 600D material and comes with a fleece-lined pocket for valuables.
FEATURES
- 2 liter HydraPak reservoir
- Fleece-lined pocket for valuables
- 5 liter storage capacity
- Key clip
- Magnetic hose retention
- Reflective trim
- 600D polyester ripstop-PU face
(FO28929031OS)
| SKU | FO28929031OS |
| Barcode # | 6006363795 |
| Brand | Fox |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.350m |
| Shipping Cubic | 0.008750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.