IMS Products 12 Litre (3.1 Gallon) Fuel Tank for the KTM 450 SX-F Factory Edition (2012-2014), 450SXF (2013), 450XC-W/ 500XC-W (2012-2015) & 500EXC (2012-2016).
*Some models will require additional hardware purchased from KTM:
Fuel pump nut, KTM P/N 78107088014
Fuel connector, KTM P/N 78107088017
Designed to enhance the appearance of your motorcycle, yet provide greater riding distance per tankful. Larger capacity than stock, yet very slim and sleek. Perfect for the dunes or the race track! These tanks are made with POLYETHYLENE CROSSLINK for extra strength and durability.
Fits:
- KTM 450 SX-F Factory Edition 2012-2015
- KTM 450 SXF 2013
- KTM 450 XC-W 2012-2015
- KTM 500 XC-W 2012-2015
- KTM 500 EXC 2012-2016
(113332-N2)
| SKU | 113332-N2 |
| Barcode # | 2377679368 |
| Brand | IMS Products |
| Shipping Weight | 2.5000kg |
| Shipping Width | 0.370m |
| Shipping Height | 0.370m |
| Shipping Length | 0.370m |
| Shipping Cubic | 0.054820000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.