Engineered to provide the highest level of durability while maintaining an extreme level of mobility and ventilation, the Women's XC Lite series is the perfect choice for the fastest off-road racers.
- Slip-on glove design
- Superior grip and overall fit
- High performance off-road/racing glove
- AX™ suede synthetic leather
- Single layer seamless perforated palm
- Slip on fit via easy-entry gusset cuff
- TPU knuckle protection
- Silicon grip print on fingers
- Mult-E-Touch™ smart device functionality
- Silicone pull tab grip
(3999-002-110-005-c)
| SKU | 3999-002-110-005-c |
| Barcode # | 3999-002-110-005-c |
| Brand | Klim |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.001200000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.