NEWFREN FIBRES & STEEL CLUTCH KIT
Composed from new technologies and latest materials newfren clutches offer high friction coefficient, long durability and strong resistance to stress and overheating. Friction developed with organic materials. Optimizing the performance and respecting the OEM indications.
FEATURES
- Replacement clutch fibres for OEM.
- Full replacement set of fibres and steels suited to your motorcycle
- High friction coefficient with long durability.
- Strong resistance to stress and overheating.
- Organic friction materials are tailored to the model and it's uses.
- Made in Italy.
Please note: Image for reference only product may vary slightly for fitment
(1-F2890AC)
| SKU | 1-F2890AC |
| Barcode # | 8025832371038 |
| Brand | Newfren |
| Shipping Weight | 0.8000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.002000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.