Features
- 20mm diameter mild steel tubing with 2mm wall thickness
- Coverage from side impact – our crash bars are designed to minimise or prevent damage to plastic panels and/or radiators.
- Fully frame mounted
- Powder coated – combined with sandblasting it’s a killer combination to protect your product’s surface. No frills and tough just like your ADV/Dual Sport bike!
- Weight: 3.1kg/6.9lbs
Compatibility:
- 2018 – 2024 Honda CRF450L and RL models.
- Confirmed to be compatible with 3 gallon IMS fuel tank.
(OBM-HON-CRF45L-CB-BK)
| SKU | OBM-HON-CRF45L-CB-BK |
| Barcode # | OBM-CRF450-CB-BL |
| Brand | Outback Motortek |
| Shipping Weight | 0.1500kg |
| Shipping Width | 0.340m |
| Shipping Height | 0.340m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Shipping Cubic | 0.041020000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.