POLISPORT FRAME GUARDS
Since 1978, Portuguese company Polisport has been manufacturing quality plastic pieces for dirt bikes. From humble beginnings that saw the initial production of a single replacement fender, Polisport is one of the industry leaders.
FEATURES
- Provides protection of the frame from roost, rocks and the rider's boots
- Enhanced grip with its textured surface
- Abrasion and impact resistant
- Slim protection. Doesn't interfere with rider's boots
- Durable and resistant
- Quick and easy to install. All hardware included
- Keeps the frame looking like new
- Sold as a pair
- Periodic removal and cleaning advised
(75-847-83K)
| SKU | 75-847-83K |
| Barcode # | 5604415128615 |
| Brand | Polisport |
| Shipping Weight | 0.3500kg |
| Shipping Width | 0.130m |
| Shipping Height | 0.220m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Shipping Cubic | 0.006292000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.