Now Honda has two versions of their popular dual-sport - the CRF250L and CRF250L Rally. Both pack a nice punch with dual overhead cams on a fuel-injected 249cc power plant, and the styling is 100% on the mark.
Now Yoshimura introduces the RS-4 Race Series slip-on for the new dual-sport machine. By giving the new CRF250L more power and torque, the RS-4 provides more punch at the bottom end without sacrificing the mid and top power. The new slip-on also removes a good amount of weight from the stock unit. Those that love the Yoshimura RS-4 sound will love the way it makes the new CRF250L Rally sing!
FEATURES
- Proudly made in the USA!
- Pentagonal-shaped sleeve
- Front muffler cap functions as a polyresonant chamber which helps reduce noise
- Two-stage stepped baffle
- Turn-out carbon fiber end-cap
- Stainless steel tail-pipe
- RS-4 stainless slip-on weight 7.8lbs vs Stock muffler weight 10.3lbs.
(YO-123400D520)
| SKU | YO-123400D520 |
| Barcode # | 840025904989 |
| Brand | Yoshimura |
| Shipping Weight | 6.0000kg |
| Shipping Width | 0.190m |
| Shipping Height | 0.270m |
| Shipping Length | 0.750m |
| Shipping Cubic | 0.038475000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.