ASV F4 SERIES BRAKE LEVERS
ASV has sold over a million unbreakable levers worldwide to riders who appreciate the concept of a lever that was built to last and to improve the rider experience instead of something you bought in pairs and replaced as needed. The ASV levers are constructed from the highest quality components with an innovative fold-out design and ABEC rated precision sealed bearings to deliver an unmatched feel and unbeatable longevity.
FEATURES
- Clutch lever designed to mount into your stock perch or master cylinder
- Unbreakable lever with pivot design
- On-the-fly adjustable reach with 4 inches of range
- Micro-indexing dial reach adjuster
- Forged aluminum
- Anodized and laser-etched
- Chrome silicon high-tension spring
- Stainless-steel fasteners
- Completely rebuildable
- Made in the USA
(ASV-CDF409-K)
| SKU | ASV-CDF409-K |
| Barcode # | CMF39-K |
| Brand | ASV Levers |
| Shipping Weight | 0.3500kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.280m |
| Shipping Cubic | 0.001960000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.