AXP RACING SKID PLATE
AXP Racing is a French company that was formed back in 1999. Specialising in HDPE (High-Density Polyethylene) and heavy-duty aluminium protection products, dedicated to high quality and performance, AXPs name is well known worldwide in Enduro and Motocross.
FEATURES
- Plastic HDPE 6mm thick
- Manufactured on CNC machine for better quality it protects the frame from rocks
- 40% lighter than aluminium
- Does not generate any vibrations and is able to absorb heavy duty impacts
- Better length of life compared to alloy and carbon sump guard
- Hardware included
(AX1231A)
| SKU | AX1231A |
| Barcode # | 0040405036 |
| Brand | AXP Racing |
| Shipping Weight | 0.8000kg |
| Shipping Width | 0.260m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.370m |
| Shipping Cubic | 0.009620000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.