ALL BALLS FORK BUSHING KIT
All Balls offers the dirt bike industry's most comprehensive range of aftermarket bearings and seal replacement kits. When it comes time to rebuild or refresh almost any facet of your motorcycle, ATV or UTV, All Balls has a convenient rebuild kit to suit your machine.
The All Balls kit Contains all of the bearings, shafts, seals and bushings required to rebuild Fork bushings to factory specifications.
FEATURES
- Save time and money with this complete OEM quality fork bushing kit
- Kits include fork leg and slider bushings along with any needed snap rings, o-rings and copper washers
- Bushings Dyno-tested to 500,000 strokes with less wear than OEM bushings.
- Complete bushing kits for all popular Off-Road/MX bikes
(38-6158)
| SKU | 38-6158 |
| Barcode # | 8189765252 |
| Brand | All Balls |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000400000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.