The all new Option Knee Pad is completely redesigned. It features a hard molded polypropylene shell with a perforated bio-foam liner for increased breathability and superior impact protection. The reinforced TPR hinge system ensures full coverage and comfortable knee movement.
FEATURES
- Hard molded polypropylene shell
- Perforated bio-foam liner for increased breathability
- Full knee to shin coverage
- Reinforced TPR hinge system
- Asymmetric design for left & right legs
- Sold as a pair
(7102555)
| SKU | 7102555 |
| Barcode # | 768686175954 |
| Brand | EVS |
| Shipping Weight | 0.4500kg |
| Shipping Width | 0.180m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.420m |
| Shipping Cubic | 0.007560000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.