MOTOREX HYDRAULIC FLUID 75 is the ideal power-transmission medium for all bicycles with hydraulic braking and clutch-actuation systems. It was developed together with internationally renowned mountain bike, bike and motocross racing teams. The select mineral base fluids combined with the additives specially tailored to these applications guarantee that brakes and/or clutches react quickly and reliably over the entire temperature range. The good level of compatibility with the sealing materials used increases the service life.
(MHF75250)
| SKU | MHF75250 |
| Barcode # | 7611197136873 |
| Brand | Motorex |
| Shipping Weight | 0.2600kg |
| Shipping Width | 0.070m |
| Shipping Height | 0.210m |
| Shipping Length | 0.040m |
| Shipping Cubic | 0.000588000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.