The Hurricane Dual Sport Saddlebags are securely mounted using hook & loop straps and tension buckles.
- All seams are electronically heat welded
- Quick release buckles on top and bottom to secure additional gear
- Removable stiffener allows bag to hold its shape when empty
- Firm internal back panels helps support bag
- Replaceable back pad protects bags from contact with fender
- Throw-over style fits most off-road motorcycles, rack not needed
- Air Purge valve makes compression easy
- Main compartment measures: 43.18cm L x 17.78cm W x 22.86cm H
- Holds approx. 14 Litres per side
- LIFETIME WARRANTY
(67-401-40)
| SKU | 67-401-40 |
| Model # | 67-401-40 |
| Barcode # | 718943000611 |
| Brand | Nelson-Rigg |
| Shipping Weight | 0.7500kg |
| Shipping Width | 0.320m |
| Shipping Height | 0.320m |
| Shipping Length | 0.320m |
| Shipping Cubic | 0.035508000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.