A preformed fit against the chassis and engine for protection against rocks, debris and helps restrict mud accumulation.
Includes a pre-drilled pattern on the inside for drilling holes for venting.
Material is lightweight, protective and absorbs engine noise instead of amplifying it compared to a metal skit plate.
The plastic skid plate does not alter the chassis rigidity.
(21527)
| SKU | 21527 |
| Model # | 21527 |
| Barcode # | 889143203642 |
| Brand | Acerbis |
| Shipping Weight | 1.5800kg |
| Shipping Width | 0.310m |
| Shipping Height | 0.310m |
| Shipping Length | 0.310m |
| Shipping Cubic | 0.032375000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.