Ariete Adventure Zone 120mm Grips
Ariete has continued to innovate with the launch of their newest grips. Dedicated to Rally, Adventure and Desert Riders, the Dirt Zone and Adventure Zone hand grips offer fundamental reliability and safety for riders of all skill levels.
FEATURES
- Absorbs and neutralizes vibration
- Laser engineered mold
- 4 built-in wire-on grooves to tighten the wire
- Anatomically-profiled channel at the inner end for thumb and forefinger
- Open ends
- Durable and not subject to cracking
- Universal model for handlebars 7/8"
- Sold as pair
(55-026-48H)
| SKU | 55-026-48H |
| Barcode # | 8054145174968 |
| Brand | Ariete |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.130m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.001170000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.