SW-Motech Side Stand Extension
This durable foot extension has a large contact surface for enhanced stability, even on uneven ground and soft soil. When developing new products, our priorities are a precision fit and easy use during everyday riding. The profiled top of the foot extension makes it easy to fold out the stand - even with heavy boots.
The best fit and more secure grip, guaranteed: the anodized aluminum alloy side stand and stainless steel mounting bracket are CNC-milled.
FEATURES
- Side stand foot with doubled contact surface (bike specific)
- For secure positioning on soft or uneven ground
- Bike-specific development for best fit
- Simple mounting onto the original side stand using three screws
- High-quality workmanship: CNC-milled, made of anodized aluminum alloy and corrosion-resistant stainless steel
KIT INCLUDES
- 1 x Extension for side stand foot
- Mounting instructions
- Mounting material
SPECIFICATIONS
- Material: Aluminum / Stainless steel
- Surface: anodized
- Colour: black / silver
- Total Weight: appr. 0.1 Kg
(SW-STS0760210000)
| SKU | SW-STS0760210000 |
| Barcode # | SW-STS0760210000 |
| Brand | SW-Motech |
| Shipping Weight | 0.1920kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Shipping Cubic | 0.001120000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.