A must have accessory.
Typical German design with high engineering standards that allow for maximum lean angles and ground clearance whilst considering the geometry for ease of lifting the bike. New technology allows the centre stand to be installed with ease, as the spring is simply hooked on without any tension and is instead tightened with a screw.
All SW-Motech Centre Stands are sand blasted then powder coated to provide long term protection from the elements.
- Colour: Black
- Weight: 3.3 kilos
(HPS.22.995.10000-B)
| SKU | HPS.22.995.10000-B |
| Model # | HPS.22.995.10000/B |
| Barcode # | 4052572237366 |
| Brand | SW-Motech |
| Shipping Weight | 2.3730kg |
| Shipping Width | 0.340m |
| Shipping Height | 0.340m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Shipping Cubic | 0.041184000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.