Get ready for some serious comfort with the Pélion Kata Chair.
Our super lightweight chair constructed with a 7075 aerospace aluminium alloy frame and durable 600D Oxford Fabric to ensure maximum strength and comfort. With added "Sand Pucks" to help you from sinking into soft ground, the Pélion Kata Chair is quick and easy to set up for immediate relaxation anywhere, anytime.
The breathable mesh fabric backing combined with a handy storage/phone pocket make it the pefect super light chair for relaxing around the campfire after a hard day on the trails. Weighing in at just 900g with a weight capacity up to 120kg, this chair can hold up to any of your adventures - plus, it comes with its own storage bag so you can take it anywhere!
Once setup the Kata Chair has an overall height of 65cm with a width of 54cm and a seat height of 35cm. With a quick and easy setup and break down, you best get ready to relax in style with Pélion Kata Chair!
Specifications:
- 600D Oxford Cloth
- 7075 Aerospace Aluminium Frame
- Non-slip Nylon Feet
- Breathable Mesh Fabric
- 900g
- Holds up to 120kgs in weight
Packed Dimensions:
- 35cm x 13cm
Assembled Dimensions:
- 65cm x 54cm x 35cm
(PEL-CHR-KATA-BLU)
| SKU | PEL-CHR-KATA-BLU |
| Barcode # | 1373001944 |
| Brand | Pelion |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.120m |
| Shipping Cubic | 0.001966000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.