It forces its bristles between the plates where dried and hardened chain lube, road sand, glass, tar and other materials gather to form a hard shield of abrasive dirt where the O-ring meets the chain plates.
Can be easily packed in a small plastic zip lock bag and be used as a part of your daily chain maintenance of multi-day adventure rides.
Features:
- Chemical resistant nylon brush
- Flexible and adjustable
- 360 degrees of cleaning
- Compact size for easy storing
- Sold Each
Note: Designed to be used with the engine off
(803504)
| SKU | 803504 |
| Model # | 803504 |
| Barcode # | 803504 |
| Brand | Tirox |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
| Shipping Width | 0.130m |
| Shipping Height | 0.130m |
| Shipping Length | 0.130m |
| Shipping Cubic | 0.002340000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.